Protetik Diş Tedavisi

Çeşitli nedenlere bağlı olarak eksilen veya kırılan dişlerin yeniden onarılması ve tamamlanması amacıyla yapılan estetik diş hekimliği uygulamasına protetik diş tedavisi adı verilir. Sağlıklı gülüşler aynı zamanda mutlululuğun da kaynağı olduğu için protetik diş tedavisinin kesinlikle ihmal edilmeksizin yerine getirilmesi son derece önemli bir konudur. Polikliniğimizde size özel protez diş uygulamalarımızı yürüterek böylece tamamen doğal diş görünümü ve fonksiyonu elde etmek her açıdan olanaklı hale gelmektedir.

Protetik Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş çürümesi nedenine bağlı dişini kaybeden hastalara
Kırılma veya dökülme nedenlerine bağlı diş kaybına uğrayan hastalara
Dişleri arası boşluk bulunan hastalara
Estetik bir gülüş elde etmek isteyen hastalara söz konusu protez diş tedavisi rahatlıkla uygulanabilmektedir.
Bu sayede hastalarımız aradıkları sağlıklı ve mutlu gülüşlere yıllar sonra yeniden kavuşmuş olacaktır. Ortada duran tüm bu özellikleri neticesinde yer verildiği zaman gerçekten de protetik diş tedavisi uygulamasının son derece dikkat çeken nokta olduğunu dile getirmemiz gerekir.

Protetik Diş Tedavisinde Tıbbi Yöntem

Protez diş uygulamasına yönelik olarak uygulanan protetik diş tedavisinde aparey (takma diş) kullanmaya gerek kalmaksızın sabit protezlerle kişinin tıpkı doğal dişleri gibi sağlıklı bir yaşam sürmesi amaçlanmaktadır. Ortada duran bu özellik dikkate alındığı zaman protez diş hekimliğinde uygulanan tıbbi yöntemlerin üzerinde detaylı bir şekilde durarak tıbbi yöntemin ne olduğunu kesinlikle dile getirmemiz gerekir.
Hareketli protez
Sabit protez
Bu her iki yöntem hastanın kaybolan dişlerinin analiz edilmesinin ardından karar verilmektedir. Fakat genellikle sabit protez uygulamalarının protetik diş tedavisi içerisinde yaygın olarak tercih edildiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekiyor.

A. Hareketli Protez

Takma diş uygulamasının sabitlenmiş haline benzetmek mümkün. Hastanın artık, yükleri taşıyamayacağı veya aşırı derecede ağızda diş eksikliğinin olduğu durumlarda uygulanmaktadır.
Nasıl Uygulanır?
Diş ve diş dokusu destekli bir cerrahi müdahale olup diş etine yakın alanlarda kroşe olarak adlandırılan uç kısımlar eklenerek böylelikle dişler arasında bütünlük sağlanır. Bu protez eklemeler doku desteğini sağlayarak diş eksikliği bulunan hastaların yeniden tamamen dişlerine kavuşması amaçlanmış olur. Bu uygulama sürecinde hastanın uyuşturularak herhangi bir ağrı sızı çekmemesi amaçlanır. Son derece basit bir işlem olup bir haftalık seans sonunda kesin netice alınır.
Hareketli protez uygulaması arasında yine dikkat çeken bir diğer uygulama total protez uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulamayla her açıdan hastanın eksik veya tamamen tükenmiş dişlerinin yeniden restore edilerek yine sağlıklı ve mutlu gülüşler kazanması amaçlanır.
Ağızda hiç dişi kalmamış veya tek dişi kalmış hastalara yaygın olarak total protez estetik diş hekimliği uygulaması uygulanır. Hareketli protez uygulamasının en çok tercih edilen bu yöntemle hastaların karşı karşıya kaldıkları doku desteğinin sağlanması amaç edilir. Doku desteğinin sağlanmasında kroşe eklemelerin yetersiz kalması durumunda ve çarpık, eğri veya deforme dişlerin tedavi altına alınmasında yaygın olarak tercih edilmektedir. Böylelikle diş ve diş eti sağlığının kesinlikle ihmal edilmeksizin yerine getirilmesi amacıyla yaygın olarak tercih edildiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekir.
Polikliniğimizde siz değerli hastalarımıza yönelik olarak en iyi cerrahi müdahale en kısa sürede uygulanacak olup böylelikle diş sağlığı açısından 21. yüzyılın bütün teknikleri kullanılarak müdahale edilmektedir. Bu da her açıdan son derece önem teşkil eden konulardan birisi olarak kendini göstermeye devam eder.

B. Sabit Protez

Sabit protez uygulamasının hareketli protez uygulamasına göre daha yaygın olarak tercih edildiğini dile getirmemiz gerekiyor. Bu sayede hastanın her türlü diş ve diş eti rahatsızlıklarını önlemede gerçekten de etkili olduğunu söylememiz mümkün olacaktır.
Nasıl Uygulanır?
Diş ölçüleri alındıktan sonra uygun görülen kalıp porselen kaplama, zirkonyum ve diğer metal alaşım malzemelerle sabit kalacak şekilde diş etine eklenir. Bu sayede tamamen doğal bir görünüm ve estetik diş tedavisi elde edilmiş olur.
Sabit protez uygulaması protetik diş tedavisi uygulamaları içerisinde gerçekten de en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkar. Bu sayede her açıdan sağlık sorunlarının oldukça kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması olanaklı kılınır. Bu da her açıdan dikkat çeken nokta olarak kendini göstermeye devam eden nitelik olarak üzerinde durulması gereken noktadır.
a) kuron
b) köprü
c) adeziv köprü
ç) teleskop kuron
d) implant protez başlıca sabit protez uygulamasında karşımıza çıkan tedavi yöntemlerini oluşturmaktadır.
Bütün bu tedavi yöntemlerinde ortak amaç diş etinin diş dokusuyla uyumunu sağlayarak dişteki deformasyonların tamamen kalıcı bir şekilde giderilmesini sağlamak olarak özetlenmelidir. Bu yöntemlerimiz sayesinde hastalarımız eski günlerdeki sağlığına kavuşacak.

Kuron Protez Uygulaması

Genellikle tek diş kayıpları için uygulanan sabit protez uygulaması olarak tercih edilmektedir.
Dişten ölçü alınır ve uygun model hazırlanması için uzman hekime gönderilir.
Uzman hekim incelemesi sonucunda porselen veya akrilik kaplama yöntemlerinden herhangi birisiyle estetik diş hekimliği tedavisi olarak tercih edilir.

Köprü Protez Uygulaması

Genellikle birden fazla yaşanan diş kayıplarında tercih edilen cerrahi müdahaledir.
Dişlerden ölçü alındıktan sonra uzman hekim tarafından porselen kaplama protez uygulamasına geçilir.
Ayrıca diş eksikliği veya diş ayrıklığı gibi sıkça yaşanan sorunların tedavi altına alınması amacıyla da tercih edilen yöntem olduğunu kesinlikle dile getirmemiz gerekir.
Adeziv Köprü Protez Uygulaması
Ön diş eksikliklerinde adeziv ya da bilinen diğer adıyla maryland köprü tedavisi uygulanır.
Diş eksikliği için öncelikle her iki yandaki ön dişler kesilerek yüzeysel olarak destek sağlandıktan sonra uygulanan cerrahi yöntemdir.
Bu yöntem sayesinde hastanın ön diş eksikliği sorunlarına karşı kesin tedavi uygulanarak her açıdan tıbbi yöntem olarak karşımıza çıkmaya devam eder. Ortada duran tüm bu özellikleri neticesinde günümüzde yaygın olarak uygulanmaya devam edildiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekir.
Teleskop Kuron Protez Uygulaması
Eğri, çarpık veya aşırı derecede uzun deforme dişlerin tedavisinde tercih edilir.
İç içe teleskop kuron uygulaması yapılarak eğri ve çarpık dişlerin tedavi altına alınmasında yaygın olarak kullanılır. Bu sayede hastanın çok kısa sürede gerçekten de 21. yüzyılın tıbbi imkanları dikkate alınarak her açıdan tedavi altına alınması olanaklı kılınmaktadır. Ortada duran tüm bu özelliklerine yer verildiği zaman her açıdan teleskop kuron uygulamasının da son derece önde gelen sabit protez yöntemlerinden birisi olduğunu dile getirmemiz gerekir.

Implant Protez Uygulaması

Günümüzde sıkça karşı karşıya kalınan protetik diş tedavisi uygulamasından birisi implant protez olarak bilinmektedir. Implant titanyum elementinden oluştuğu için dişlerin daha sağlam ve de daha doğal olmasına olanak tanır. Ortada duran bu özellik dile getirildiği zaman gerçekten de protez uygulamasına dayanarak sıkça tercih edilen yöntemlerden biri olmaya devam ettiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekir. Bu da her açıdan önem teşkil eden nitelik olarak karşımıza çıkıyor.
Değişik nedenlere bağlı oluşan diş ve diş eti rahatsızlıklarının implant destekli protezle tedavi altına alınmasıdır.
Diş çürümesi, ayrık veya çarpık diş, diş eksikliği gibi durumlarda uygulanan tedavi yöntemidir.
Implant protezin ayırıcı özelliği titanyuma dayanan tedavi yöntemi olarak daha sağlıklı ve daha doğal estetik görünüş elde edilmesini mümkün kılmasıdır.
Nasıl Uygulanır?
Çene kemiğine yerleştirilen titanyum köklerle kök elde edilir. Bu sayede doku dostu titanyum elementi sayesinde eskisi kadar sağlıklı ve eskisi kadar doğal diş görünümü elde etmemiz her halükarda mümkün olacaktır. Bu da her açıdan hastaların kendilerini her zaman olduğu gibi sağlıklı ve de mutlu hissetmesini sağlayan özellik olarak karşımıza çıkar.
Hastalarımıza yönelik olarak yürüttüğümüz bütün bu tedavi yöntemleri sayesinde 21. yüzyıl tıbbi olanakları esas alınarak her zaman sağlıklı ve mutlu gülüşler elde etmek amaçlanmaktadır. Bunun için 1 hafta (7 gün) süre zarfında gerçekleştirmiş olduğumuz protetik diş tedavisi seanslarımızla hastalarımızın kısa sürede iyileşmesini amaçlıyoruz. Böylelikle hastalarımızın çağın bütün olanaklarından yararlanarak çeşitli nedenlere maruz kalarak kaybettiği dişlerinin yeniden kazandırılması mümkün kılınmaktadır. Bu da sağlıklı diş ve diş eti için gereken önemi bir kere daha ortaya koyması açısından dikkat çeker. Kurumsal olarak alanında uzman estetik diş hekimliği uzmanlarımızdan ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.